Круглий стіл «Розширення історичного пантеону та його межі в контексті національної ідеї»

12 лютого у Дніпрі пройшов круглий стіл «Розширення історичного пантеону та його межі в контексті національної ідеї», організований Центром досліджень політичних цінностей спільно з Міжнародним фондом «Відродження» за підтримки Національної спілки журналістів України та Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума». Учасниками дебатів стали історики, політологи, журналісти і письменники Києва та Дніпра.

Круглий стіл відбувся в рамках проекту «Трансформація національної ідеї відповідно до викликів часу», що включає в себе серію круглих столів та наукових конференцій за участі українських істориків, філософів, культурних громадських та духовних діячів, лідерів громадської думки. За словами організаторів, метою проекту є окреслення «нової сучасної і успішної української мрії, використовуючи національне надбання і вирішуючи існуючі проблеми». До участі у роботі круглого столу було запрошено письменника Яна Валєтова (Дніпро), доктора історичних наук Павла Гай-Нижника (Київ), письменника Дмитра Капранова (Київ), політолога Олександра Кочеткова (Київ), політолога Віталія Куліка (Київ), історика, доцента Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, директора Інституту Дніпра Олега Репана, політолога Владислава Романова (Дніпро), радника Міського голови м. Дніпра у справах національностей та зв’язкам із релігійними общинами Олега Ростовцева, капелана Дніпровської єпархії Православної Церкви України Дмитра Поворотного, доктора історичних наук Володимира Сергійчука (Київ), д-ра Ігоря Щупака. Модерував захід журналіст, голова Центру досліджень політичних цінностей Олександр Доній (Київ).

Під час дискусії, яка виявилась надзвичайно плідною, говорили про національних героїв та не героїв, героїв мирного та воєнного часу. Якого історичного пантеону потребує Україна? Чи може бути герой одного народу ворогом для іншого? Чи повинен переважати етноцентричний підхід до вивчення історії? Яким чином історичні міфи впливають на формування нашого історичного пантеону? Яких саме героїв слід увінчувати у міському просторі і як саме має відбуватися цей процес? Яким чином Дніпру вдалося стати лідером у проведенні процесу декомунізації? Це далеко не повний перелік питань, які обговорювалися у рамках круглого столу.

Повний відеозапис дискусії буде доступний вже незабаром.