Міжнародний науково-практичний семінар "Історична пам'ять про Другу світову війну, Голокост та інші геноцидні явища"

22-24 червня у Дніпропетровську проходив Міжнародний науково-практичний семінар «Історична пам’ять про Другу світову війну, Голокост та інші геноцидні явища», організований спільними зусиллями Інституту «Ткума» та музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» у співробітництві із Дніпропетровським національним університетом ім. О. Гончара, Запорізьким національним університетом, Українським католицьким університетом та Українським центром досліджень Голодомору.

На відкритті семінару виступили головний рабин Дніпропетровська та Дніпропетровської області Шмуель Камінецький, другий секретар Посольства держави Ізраїль в Україні та директор Центру Культури Ізраїлю В’ячеслав Смоткін, директор програм Джойнт у Південно-Східному регіоні України Йонатан Лейфер, а також учасник АТО Юрій Фоменко та один із лідерів вірменської громади Дніпропетровська Грачія Задікян. 

До участі у семінарі долучились вчені з багатьох країн світу. Серед лекторів та модераторів заходу були Гульнара Бекірова (Сімферополь), Владислав та Людмила Гриневич (Київ), Олександр Давлєтов (Запоріжжя), Олександр Зайцев (Львів), Олександр Круглов (Харків), Віталій Нахманович (Київ), Сергій Світленко (Дніпропетровськ), Тімоті Снайдер (США), Юрій Табак (Росія) Андрей Тихоміров (Білорусь), Малхаз Цирекідзе (Грузія), Мартін Шульце-Вессель (Німеччина), Ігор Щупак (Дніпропетровськ), та інші.

Під час першого дня роботи семінару вчені говорили про переслідування російськими військами вірмен та євреїв під час Першої світової війни, про образи «куркуля» і «петлюрівця» в радянській пропаганді 1920-30-х рр., нацистську ідеологію 1930-х рр. та її вплив на підростаюче покоління у Німеччині, національне питання в УСРР у міжвоєнний період. Дискусійними виявилися питання, пов’язані з історичною пам’яттю про Голокост в Україні. Зокрема, доповідь провідного наукового співробітника Музею історії м. Києва та відповідального секретаря Громадського комітету для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру Віталія Нахмановича була присвячена аналізу такого «складного» для українців місця пам’яті, як Бабин Яр, де окрім тридцяти тисяч євреїв було вбито тисячі українців та циган. Науковий співробітник Інституту «Ткума» Марина Стрільчук спробувала проаналізувати трансформацію поглядів радянських та пострадянських істориків на проблеми Голокосту.

Другий день роботи семінару було присвячено релігійним та світоглядним проблемам пам’яті про конкретні події минулого: від Голокосту та колабораціонізму до питань, пов’язаних із пам’яттю кримських татар про депортації 1944 р. та сучасних німців – про примусові міграції до Німеччини. Особливу увагу слухачів привернула доповідь проф. Олександра Зайцева «Фашизм та українці».

Зацікавлення у присутніх викликали теми, пов’язані із сучасними подіями на Сході України. Резонансною стала доповідь д-ра Ігоря Щупака, який розповів про вплив пропаганди на творення «ідолів», а також про використання радянських пропагандистських образів у якості нової, «квазірелігії» на пострадянському просторі. Органічно доповнив його доповідь д-р Владислав Гриневич, який розповів про ті образи Другої світової війни,що сьогодні активно використовуються російською пропагандою для розпалювання війни на Донбасі. Обидві доповіді викликали жваве обговорення у присутніх.

Третій день семінару було відведено для презентацій нових наукових видань, які представили професори Українського католицького університету Ярослав Грицак та Олександр Зайцев, проф. Олександр Давлєтов, наукові співробітники Інституту «Ткума» та Музею Голокосту Людмила Сандул та Денис Шаталов.

Спеціальною подією науково-практичного семінару стала лекція професора Єльського університету Тімоті Снайдера та презентація його книги «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним».