Засідання щодо створення Українсько-німецької історичної комісії

26–27 лютого у Мюнхені відбулось засідання українських та німецьких істориків, на якому обговорювались деталі створення Українсько-німецької історичної комісії. Зокрема, учасники засідання означили коло питань, що потраплятьна розгляд комісії. До таких увійшло питання викладання історії Голокосту та створення альтернативного підручника з історії Другої світової війни та Голокосту.
Ідея створення українсько-німецької комісії вже давно зріла в інтелектуальних колах обох країн. Проте лише зараз почала втілюватись у життя. До справи створення комісії від української сторони узялись Поліна Барвінська, к.і.н., докторант кафедри нової та новітньої історії Одеського національного університету ім. І. Мечникова, спеціаліст з українсько-німецькихвзаємин; Ярослав Грицак, доктор історичних наук, професор Українського Католицького Університету; Ігор Щупак, к.і.н., директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» та Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні».

Подібна Українсько-польська комісія, до складу якої також входить д-р Щупак, успішно діє вже 17 років. Члени комісії аналізують зміст українських та польських шкільних підручників та обговорюють суперечливі питання, шукаючи шляхи об’єктивного висвітлення українсько-польської історії.

Ще донедавна збиралась і Українсько-російська комісія, проте дієвою назвати її було складно – російський великодержавний шовінізм часом заважав шукати компромісні рішення, а радянський спосіб мислення і «творення історії», що дістався у спадщину від СРСР-у, і зовсім позбавляв шансів на об’єктивність.
Українсько-німецька історична комісія обіцяє бути успішною, бо сама ця ініціатива має на меті не стільки сперечатись про уже існуюче, скільки творити нове, спільне. Планує не руйнувати те, що нас роз’єднує, а шукати те, що нас об’єднає. Такий шлях бачиться найбільш конструктивним.
Вже найближчим часом чекаємо на нову інформацію стосовно створюваної комісії.