Щорічна науково-практична конференція «Запорізькі єврейські читання–2025»

25 квітня 2025 р. у гібридному форматі – очно та онлайн – відбулася XXVII щорічна науково-практична конференція «Запорізькі єврейські читання–2025». Захід був організований Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» спільно з Запорізьким національним університетом за підтримки Міністерства освіти і науки України.

З вітальним словом до учасників звернулися проректор з наукової роботи ЗНУ, доктор історичних наук, проф. Геннадій Васильчук; директор Інституту «Ткума», член Ради директорів UJE (Канада) д-р Ігор Щупак; декан факультету історії та міжнародних відносин ЗНУ, доцент, д-р Ольга Маклюк.

Цьогорічна конференція об’єднала понад 70 учасників – науковців, педагогів, громадських діячів, аспірантів і студентів, які працювали у межах трьох тематичних секцій:

  • Секція 1. Травматичний досвід ХХ–ХХІ ст.
  • Секція 2. Політика пам’яті та меморіальні практики у формуванні історичного наративу
  • Секція 3. Літературні проєкції модусів буття: пам’ять, травма, ідентичність

Під час секційних засідань було обговорено широкий спектр актуальних питань, пов’язаних з історією Голокосту, Другої світової війни, геноцидів ХХ ст., сучасними підходами до осмислення пам’яті, формуванням ідентичності в умовах війни та суспільних трансформацій в Україні. В межах конференції відбувся круглий стіл, під час якого учасники обговорили низку питань, пов’язаних з побудовою стійкості європейської ідентичності українського суспільства в умовах війни.

Серед тем доповідей, які лунали під час «Запорізьких читань», були, зокрема, такі: «Переосмислення історії і Голокост як класичний приклад геноциду» (д-р Ігор Щупак); «Комеморація Голокосту: український досвід» (д-р Тетяна Грушева); «Візуальні образи трагедії: кіно, фотографія та роль мистецтва в освіті про Голокост» (Роман Назаркевич); «Алюзії на Голокост в усноісторичних наративах сучасної російсько-української війни» (д-р Сергій Білівненко); «Художня студія геноциду в романі Дарини Гнатко «Щоденник безнадійно приреченої» (д-р Валентина Ніколаєнко); «Окупація та Голокост у хортицькій колонії менонітів Остервік (за книгою Г. Вернера «Сконструйований меноніт: історія, пам’ять і Друга світова війна»)» (д-р Наталія Горбач) та багато інших, не менш важливих тем.

За результатами конференції планується видання електронної збірки матеріалів.

Своїми враженнями від участі у конференції поділилася д-р Наталія Горбач:

«Майже чотири години роботи філологічної секції в межах “Запорізьких єврейських читань” – можливо, не рекорд, але безперечне свідчення актуальності та перспективності обраної тематики, а також високого наукового рівня учасників. Особливо приємно, що дискусію на рівних підтримували не лише викладачі, а й студенти та аспіранти. Найціннішим підсумком стали численні ідеї, згенеровані колективним – природним, а не штучним – розумом. А це означає, що маємо ґрунт для подальших досліджень. Щира подяка організаторам – за можливість інтелектуального обміну й професійного зростання».

Висловлюємо щиру подяку всім учасникам за змістовні виступи, глибокі дослідження та плідні дискусії. Бажаємо подальших наукових звершень і сподіваємося на нові зустрічі в межах наступних наукових подій!