07 квітня у рамках Дніпровського історичного клубу в Інституті «Ткума» пройшла лекція «Праведник народів світу Климентій Шептицький», яку провів д-р Іван Матковський (Львів). У рамках заняття він представив два новітні ґрунтовні видання, присвячені цій непересічній постаті:

- Блаженний архімандрит Климентій (Казимир граф Шептицький). Листи до рідного брата Станіслава графа Шептицького та родини (1881 – 1945 рр.). – Львів, 2017. (Упорядник, перекладач, автор вступу Іван Матковський).

- Казимир граф Шептицький: польський аристократ, український ієромонах, Екзарх Росії та Сибіру, Архимандрит Студитів, Праведник народів світу, блаженний Католицької Церкви: монографія. – Львів, 2019. Це – вперше видана біографія блаженного Климентія Шептицького, рідного брата митрополита Української Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького. Книга розповідає про походження Шептицьких з роду Драга-Сасів, дитинство майбутнього отця Климентія, шкільні роки, навчання в Мюнхені, Відні, Парижі, Кракові, інформацію про політичну діяльність Казимира Шептицького як члена австрійського парламенту, події Другої світової війни та Голокост.

Під час підготовки цього видання д-р Матковський спирався на величезну кількість історичних джерел, зокрема, на архівні матеріали, які до цього ніколи не публікувалися чи публікувалися лише частково. Окрему увагу під час лекції дослідник приділив темі рятування євреїв братами Шептицькими під час Голокосту у Львові – серед врятованих ними були, зокрема, рабин Давид Кагане, майбутній міністр закордонних справ Адам Ротфельд, Курт Левін. Останнього, до речі, брати Шептицькі переховували в Унівській Лаврі під прізвищем Матковський – таке прізвище мав лікар, який працював у Лаврі та допомагав братам доглядати дітей, що переховувались там. Цікаво, що цей лікар – пращур д-ра Івана Матковського, який сьогодні виступав у «Ткумі» з розповіддю про подвиг братів Шептицьких. Ось так історія міцно переплелася із сьогоденням.

Дякуємо усім, хто долучився сьогодні до нашого заходу!