Протягом 7-11 серпня у Берліні проходив Міжнародний освітній семінар для українських музейних спеціалістів та педагогів, організований Інститутом «Ткума» спільно з Єврейським музеєм Берліна за підтримки Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні. Програма семінару передбачала зустрічі зі співробітниками музейних установ Берліна, обговорення методик проведення освітніх занять з різних історичних тем, можливостей співпраці.
Першою зупинкою на цьому освітньому маршруті став Єврейський музей Берліна, де учасники мали нагоду поглибити свої знання з єврейської історії та культури, вивчивши експозиції, які розповідають про життя єврейської спільноти в Німеччині в різні епохи. Окрім власне екскурсій музеєм, українські освітяни зустрілися зі співробітниками відділу освіти, які організували низку просвітницьких занять. Основна увага була зосереджена на розгляді тем, пов’язаних з історією Голокосту та Другої світової війни, а також пошуку відповідей на питання, як проводити освітні заняття про складні сторінки минулого для різних вікових груп. Так, Олівер Глатц провів воркшоп «Антисемітизм. Плітки про євреїв», під час якого учасники побували на місці німецьких школярів та стали учасниками дискусії про те, чим є антисемітизм сьогодні та чи можливо його подолати. Діана Дрессель та Ілона Єфімова провели презентацію освітніх програм музею, розповівши, зокрема, про цифрові проєкти з історії Голокосту, які можуть використовувати й українські музейні працівники та педагоги. А куратор постійної експозиції Марен Крюгер поділилася методикою проведення освітніх занять безпосередньо у залах музею та показала, як один маленький експонат може розповісти про трагедію людей в роки Голокосту.
Під час семінару освітяни відвідали музей «Топографія терору», де не тільки познайомилися з основною експозицією, але й взяли участь в інтерактивному занятті, яке проводив співробітник освітнього відділу Кай Мюллер. Аналізуючи архівні фотографії, присвячені нацистським злочинам, освітяни відкривали для себе нові можливості інтерпретації візуальних джерел з історії нацизму.
У Німецькому історичному музеї, основна експозиція якого наразі перебуває на реставрації, учасники відвідали виставку «Незвідані шляхи» («Roads not Taken. Oder: Es hätte auch anders kommen können»), яка шляхом ретроспекції дає новий погляд на ключові події історії Німеччини XIX-XX ст. Така незвична для історичного музею перспектива, як зазначили куратори виставки, дозволяє побачити добре відомі факти в новому світлі та сприяє розумінню принципової відкритості історії як результату комплексу рішень, дій і бездіяльності.
Також українські музейні працівники та педагоги познайомилися з основною експозицією та освітніми програмами Меморіалу убитим євреям Європи, який став нагадуванням про те, до чого може призвести людська жорстокість і чому важливо зберігати пам'ять про страшні події Голокосту. А ще – відвідали Дім Ванзейської конференції - місце, де 20 січня 1942 р. відбулась зустріч нацистських високопосадовців для координації дій усіх структур, що відповідали за "остаточне вирішення єврейського питання". Учасники семінару Інституту "Ткума" стали першою з 2019 р. групою, яка відвідала Дім Ванзейської конференції у рамках освітньої програми.
Українські педагоги також ділилися з німецькими колегами своїм досвідом музейної та освітньої діяльності, розповідали про особливості роботи зараз, в умовах війни росії проти України. Загалом, семінар став чудовою можливістю познайомитися з європейським досвідом музейної роботи, новітніми підходами до оформлення музейних експозицій, дізнатися про методику проведення освітніх програм на базі музеїв та підвищити рівень своїх професійних знань.
Щиро дякуємо нашим німецьким колегам за гостинність! Впевнені, що наша співпраця продовжиться й надалі.
https://www.tkuma.dp.ua/ua/2015-02-17-11-50-31/novosti/3694-m-zhnarodnij-osv-tn-j-sem-nar-nstitutu-tkuma-u-berl-n#sigProId53af6fc429