20-21 жовтня у Регенсбурзі (Німеччина) проходила сьома щорічна конференція Німецько-Української комісії істориків «Війни в Україні у XX-XXI століттях: ЗМІ, експерти, дезінформація». Захід було організовано у співпраці з Лейбніц-Інститутом досліджень Східної та Південно-Східної Європи в Регенсбурзі (IOS) та Одеським національним університетом ім. І. І. Мечникова. Взяти участь у конференції були запрошені науковці Інституту «Ткума».
З вітальними словами до учасників наукового форуму звернулися Ульф Бруннбауер (Регенсбург, Німеччина), Мартін Шульце Вессель (Мюнхен, Німеччина), Ярослав Грицак (Львів, Україна), Юрій Грінченко (Одеса, Україна), Гвідо Хаусманн (Регенсбург, Німеччина). Робота конференції проходила за кількома секціями: «Вивчення пропагандистських топосів у війні Росії проти України»; «Аналіз озброєних історичних наративів про Україну»; «Кінець імперії: ЗМІ про Україну під час Першої світової війни»; «Друга світова війна як пропагандистська війна»; «Радянські традиції пропаганди та міфотворення». Фокус уваги доповідачей зосереджувався на ролі медіа під час війн, зв’язку між медіа та війною, медійних репрезентаціях прихильників та противників воєнних дій, особливостях інформаційних та дезінформаційних кампаній щодо воєнних дій на території України, з урахуванням імперських, колоніальних та постколоніальних наративів.
Серед доповідей, які звучали протягом двох днів роботи конференції, були, зокрема, такі: «Імперії, націєтворення і пропаганда напередодні та в умовах Першої світової війни (український контекст)» (Вікторія Венгерська, Житомир); «Дилеми позиційності: вивчення військового конфлікту з(у) вашою власною країною» (Вікторія Середа, Львів); «Російський фашизм? Різні класифікації режиму Путіна до і після 24 лютого 2022 року» (Андреас Умланд, Київ); «Внутрішній мир, Зовнішня війна: Українські російські націоналісти, 1914–1918» (Фабіан Бауманн, Чикаго, США); «Експерти, розвідка та німецько-радянська пропагандистська війна 1941–1945 рр.» (Бенно Ніцель, Бохум, Німеччина); «Українсько-польські війни у ХХ столітті: генеза та інтерпретації» (Леонід Зашкільняк, Львів); «Від незрозумілого до рафінованого ворога: німці крізь призму катеринославської регіональної преси часів Першої світової війни» (Валерія Лавренко, Дніпро) та інші, не менш цікаві й актуальні дослідження.
Під час роботи секції, присвяченій Другій світовій війні, виступила наукова співробітниця Інституту «Ткума» Анна Медведовська. Вона представила дослідження, присвячене медійним репрезентаціям Голокосту в Україні протягом 1941–1947 рр. Модерував роботу зазначеної секції д-р Ігор Щупак.
Матеріали конференції будуть надруковані і представлені науковцям і громадськості.
https://www.tkuma.dp.ua/ua/nauka/konferency/3569-s-oma-shchor-chna-konferents-ya-n-mets-ko-ukrajins-koji-kom-s-ji-storik-v-v-jni-v-ukrajin-u-xx-xxi-stol-ttyakh-zm-eksperti-dez-nformats-ya#sigProId73abfc58a1