Протягом 16–24 липня у с. Унів (Львівська обл.) проходив ХІІ Міжнародний молодіжний семінар «Ковчег», учасниками якого стала українська, польська, кримськотатарська і єврейська молодь. Співорганізаторами літнього молодіжного форуму стали Генеральне Консульство Республіки Польща у Львові, Федерація польських організацій в Україні, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», Український католицький університет, громадська організація «Крим SOS», Міський палац культури ім. Гната Хоткевича. Як і зазвичай, семінар проходив у стінах Свято-Успенської Унівської Лаври – у тому місці, де під час Другої світової війни греко-католицькі священнослужителі, зокрема, Митрополит Андрей Шептицький – рятували єврейських дітей.
На урочистому відкритті «Ковчегу 2017» зі зверненням до представників національних громад виступив Народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу, президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров, після чого розпочалася відкрита дискусія, головними спікерами якої стали самі учасники семінару разом із віце-ректором УКУ проф. Мирославом Мариновичем, та Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Польща в Україні Яном Пєкло. Говорили про важливість прощення та розуміння, про моральні засади, які не можуть бути піддані сумнівам та які виступають фундаментом для нових стратегій безпеки.
Того ж дня відбулась презентація мобільних виставок Інституту «Ткума». Говорили про природу геноцидів, про спільні та відмінні риси, про трагедії, які відбуваються просто зараз, незважаючи на досвід попередніх трагедій – Голокосту, Голодомору, Депортації народів Криму та ін. Спікерами та модераторами діалогу на важкі теми були директор Інституту «Ткума» та Музею Голокосту д-р Ігор Щупак та науковий співробітник Владислав Базилевський.
Наступного дня молодь з української групи демонструвала особливості та цікавинки культури та традицій українського народу. Учасники семінару отримали можливість відвідати лекцію-дискусію проф. Мирослава Мариновича, присвячену Митрополиту Андрею Шептицькому і принципу «доданої вартості»; поспілкуватися з директором Центру Європейських гуманітарних досліджень Національного університету «Києво-Могилянська Академія» та науково-видавничого об’єднання «Дух і Літера» д-ром Костянтином Сіговим з приводу сприйняття «іншого» в Україні; послухати презентацію молодіжних ініціатив сучасної України від працівника Львівської освітньої фундації, співзасновник «Вільної хати» і «Будуймо Україну разом» Юрія Дідули і Миколи Дорохова; відвідати майстер-клас із малярства на склі та концерт за участі Зразкового вокального ансамблю «Намисто (керівник – Марія Сергійчук).
Кримськотатарський день розпочався з презентації книги «Мустафа Джемілєв. Незламний», яку провів співавтор книги, співзасновник організації «Крим SOS» та кримськотатарського культурного центру «Кримський дім у Львові» Алім Алієв. Також на учасників «Ковчегу» чекали розповіді журналіста Ділявєра Саідахмєтова про особливості ісламу, художника Рустема Скібіна про кримськотатарські орнаменти, історика та письменниці Гульнари Абдулаєвої – про геополітику Кримського ханства, співзасновника Кримського Дому у Львові Халіла Халілова – про рок, джаз і реп у кримськотатарській мелодиці, а також перегляд фільму «Чужа молитва», майстер-класи з гончарства, національного танцю та приготування кримськотатарських страв.
Наступний, єврейський день, також був насиченим різноманітними заходами та подіями. Разом із д-ром Ігорем Щупаком та д-ром Єгором Врадієм учасники обговорили непрості питання історичної пам’яті про Другу світову війну та Голокост і “війну пам’ятей”»; від завідувача відділу європейського мистецтва ХІХ – ХХІ ст. Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького Івана Дудича дізналися про єврейські, кримськотатарські, польські та українські образи у живописі Галичини, а від наукового співробітника Інституту «Ткума» Владислава Базилевського та керівник освітніх програм Ірини Піскарьової – про єврейську дієту та не тільки. А ввечері на молодь чекали майстер-класи із живопису у техніці сангіни та театральної майстерності, а також зустріч шабату.
Польські дні національно-культурної презентації вже традиційно проходили у Польщі. Цього року учасники семінару відвідали міста Санок та Перемишль, де на них чекали екскурсії музеєм художника, скульптора і фотографа Здіслава Бекcінського, музеєм народної архітектури та етнографічним заповідником міста Санок, зустріч із представниками управління міста та Підкарпатського воєводства, панельна дискусія «Багатонаціональність Польщі», яку проводив Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольскі.
https://www.tkuma.dp.ua/ua/obrazovanie/kovcheg/1607-khii-mizhnarodnij-molodizhnij-seminar-kovcheg-2017-buduemo-mosti-a-ne-muri#sigProId5cf2b2405f