16-17 квітня у Дніпрі проходив міжнародний воркшоп «Війна та погляд історика. Як життя під час катастрофи формує наше розуміння минулого». Його метою було зібрати істориків та антропологів, щоб обговорити вплив досвіду війни на нас як фахівців, на нашу професійну спільноту і на наше розуміння минулого. Адже сучасна російсько-українська війна стала наймасштабнішим конфліктом у Європі з часів завершення Другої світової війни, а українські дослідники опинилися у різних ролях – військових на передовій, байстендерс, біженців. Однак, незалежно від конкретної ролі, переживання війни і спостереження за нею впливає на дослідників, зокрема істориків, як на професіоналів.
Робота воркшопу проходила за кількома основними панелями: «Антропологія війни та емпатія дослідника», «Війна та спільнота істориків», «Знання про минуле і сучасна війна». Учасники у форматі офлайн та онлайн обговорювали низку важливих актуальних питань: які питання до минулого провокує сучасність? Як власний досвід відбивається в нас як в професіоналах? Як змінюється наша методологія та наше розуміння минулого під дією досвіду війни? та інші.
Програма воркшопу передбачала ключові лекції: проф. Європейського університету Віадріна (Франкфурт-на-Одері) Андрія Портнова («Війна і ми. Деякі спостереження щодо історичної професії в контексті російсько-української війни») та заступника Голови Українського інституту національної пам’яті д-ра Володимира Тиліщака («Національна пам’ять та виклики війни»).
Серед доповідей, які звучали протягом двох днів роботи конференції, були, зокрема, такі: «Автоетнографія як метод деколонізації: проживаючи війну» (Юлія Буйських, Університет Корку, Німецький історичний інститут, Інститут історії ПАН, Варшава); «Досліджуючи уявлення про Другу світову крізь призму російсько-української війни» (Денис Шаталов, 2023/2024 Sustaining Ukrainian Scholarship Fellow at the Centre for Advanced Studies Sofia, Кривий Ріг – Софія); «Зміни у публічній історії в Україні до і після 24.02.22: погляд ззовні» (Урсула Уллі, Український інститут, Лондон); «Музеєфікація війни і геноциду на тлі особистого досвіду проживання: можливості пізнання чи загроза об’єктивності», «Мікроісторичні сюжети для розуміння та викладання історії Голокосту» (Єгор Врадій, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», Дніпро); «Феномен українських Праведників народів світу в контексті сучасної російсько-української війни» (Ігор Щупак, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», Міжнародна рада Освенцимська, Дніпро – Варшава); «Митрополит Андрей Шептицький: духовні розв’язки суспільних проблем у час війни» (Мирослав Маринович, Український Католицький Університет, Львів) та інші, не менш цікаві дослідження.
У рамках воркшопу також відбувся круглий стіл для українських вчителів історії й методистів «Історична пам’ять про війну і сучасна війна» та відкрита дискусія «Голокост і уроки історії».
Відеозапис воркшопу буде доступний для перегляду на Youtube-каналі Інституту «Ткума».
Захід було організовано Centre for Advanced Studies Sofia (м. Софія) у співпраці з Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» (м. Дніпро), Viadrina Center of Polish and Ukrainian Studies (м. Франкфурт-на-Одері), Міжнародним гуманітарно-педагогічним Інститутом «Бейт-Хана» (м. Дніпро) та Українським інститутом національної пам’яті. Проведення воркшопу стало можливим за фінансової підтримки VolkswagenStiftung.
http://www.tkuma.dp.ua/ua/2015-02-17-11-50-31/novosti/3785-vijna-ta-poglyad-istorika-yak-zhittya-pid-chas-katastrofi-formue-nashe-rozuminnya-minulogo#sigProId4936e41dfe