День ромського спротиву

16 травня – День ромського спротиву, до відзначення якого цього року долучилася Україна. У цей день 73 роки тому роми-в’язні концентраційного табору Аушвіц-II-Біркенау виявили приклад організованого опору нацистським планам фізичного знищення ромів.

 

Отримавши 15 травня 1944 р. від підпільних груп, які діяли на терені Аушвіц-Біркенау, звістку про плани адміністрації «звільнити» приміщення у сектор B (так званий «Циганський табір» («Zigeuner Lager»), убивши 6 тис. ромів, в’язні прийняли рішення забарикадуватися у бараках та чинити спротив. Відчайдушність опору у більшості своїй неозброєних людей приголомшила охорону табору та примусила відкласти план винищення.

У якості покарання за акцію опору в’язні «Циганського табору» були позбавлені мізерної продовольчої пайки. За тиждень – 23 травня розпочався процес розпорошення  ромів іншими концентраційними таборами – Аушвіц І, Бухенвальд, Флоссенбюрг та Равенсбрюк. У Аушвіц-ІІ-Біркенау влітку 1944 р. залишаться близько 3 тис. осіб – переважно літні роми та діти. Саме вони стали жертвами акції убивства у газових камерах 2 серпня 1944 р.

Загалом в’язнями «Циганському табору» Аушвіц-ІІ-Біркенау стали приблизно 23 тисячі чоловіків, жінок та дітей. Близько 20 тис. (тобто 86,5%) з них закінчили своє життя у газовій камері.