Відкриття виставки «Геноцид проти ромів – пам’ятай, щоб протистояти»

06 серпня у Музеї «Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні» відбулося відкриття виставки «Геноцид проти ромів – пам’ятай, щоб протистояти», створеною німецькою організацією Bildungswerk für Friedensarbeit («Освіта заради співпраці»). Виставка присвячена долі румунських ромів, які під час Другої світової війни були депортовані до Трансністрії – румунської зони окупації між Дністром і Бугом. Близько половини депортованих загинуло внаслідок надзвичайно важких умов життя. Щоб нагадати про цей майже забутий геноцид, молоді роми та молодь інших національностей з України, Румунії, Молдови та Німеччини відправилися навесні 2016 р. у подорож. Між Бухарестом і Бугом вони зустріли тих, хто вижив, свідків депортацій, та відвідали місця інтернування ромів. Наслідком зустрічей стало створення цієї виставки.

На відкритті виступили генеральний консул Генерального Консульства Федеративної Республіки Німеччина у Донецьку / офіс Дніпро Вольфганг Мьоссінгер, директор Інституту «Ткума» і Музею «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні» д-р Ігор Щупак, координатор проекту виставки Франк Брендл (Берлін, Німеччина), представник ради євреїв-ветеранів Семен Фрідман, представник ромської громади нашого міста, заслужений діяч мистецтв України Любов Власова. Провів церемонію відкриття виставки керівник науково-музейного відділу Інституту «Ткума» д-р Єгор Врадій.

 «У музеї «Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні» ми намагаємось показати, що чужого болю не буває. До того ж, історія євреїв тісно пов'язана з драматичними подіями, що відбувались з іншими народами. Саме тому ми створили експозиції, присвячені Голодомору и Волинській трагедії, перші в Україні постійні експозиції, що відображають історію геноциду проти вірмен, депортацію кримських татар та інших народів Криму. А зараз ми працюємо над створенням стаціонарної експозиції, присвяченої геноциду ромів – зазначив д-р Ігор Щупак».

Після відкриття виставки відбулось засідання Дніпровського історичного клубу за участі істориків та громадських діячів Франка Брендла (Берлін), д-ра Наталії Зіневич (Київ), д-ра Михайла Тяглого (Київ), д-ра Ігоря Щупака (Дніпро).