УРОЧИСТІ ЗАХОДИ ДО ДНЯ ДЕПОРТАЦІЇ КРИМСЬКИХ ТАТАР

18 травня у Музеї «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» пройшли урочисті заходи, присвячені вшануванню пам’яті жертв радянської депортації кримськотатарського народу 1944 р. Саме 74 роки тому силами НКВС було розпочато насильницьке виселення корінного населення Кримського півострову з Батьківщини, під час якого загинуло 30 тисяч осіб; загалом жертвами переселення стали близько 200 тис. кримських татар.

Символічно,що Церемонія вшанування пам’яті жертв депортації 1944 р. відбулась саме у Музеї Голокосту, в експозиції «Трагедії ХХ ст..», важливою частиною якої є розповідь про трагедію кримських татар та інших народів Криму. Розпочалась Церемонія з поминальної молитви, яку прочитав імам мечеті Ісламського культурного центру Дніпра Едгар Девлікамов. Зі словами про важливість увічнення пам’яті про ті страшні події до присутніх звернулися рабин Реувен Мільман, радник міського голови у справах національностей та зв'язків з релігійними громадами Олег Ростовцев, головні організатори урочистих заходів зі вшанування пам’яті жертв депортації Елвін Кадиров та Борис Трейгерман.

Та головною подією Церемонії, безперечно, став виступ Ресміє Абдуллаєвої – очевидиці депортації кримських татар 1944 р. Їй було дев’ять років, коли її родину було виселено з Батьківщини до Узбекістану; її рідного дядька було вбито. Пані Ресміє до сьогодні пам’ятає весь той жах, з яким зіткнулися тисячі кримських татар, які протягом кількох хвилин лишилися усього, що мали, а сьогодні знову змушені стикатися з подібними явищами. Для нас великою честю стало отримати від пані Ресміє подарунок Музею – пам’ятну монету, присвячену 100-річчю Першого Курултаю кримськотатарського народу. Ця монета вже зайняла гідне місце в експозиції нашого Музею.

А після Церемонії разом з представниками різних релігій та національностей – українцями, кримськими татарами, євреями, азербайджанцями, вірменами, чеченцями – ми провели круглий стіл та відкриту дискусію, присвячену міжнаціональному та міжрелігійному діалогу в історії та сьогоденні, шляхам подолання історичних конфліктів, які стоять на шляху міжнаціонального діалогу. Говорили про важливість розуміння свого коріння та усвідомлення власної історії, про необхідність розвінчування ворожої пропаганди, про уроки історії та історичну справедливість. Головним результатом круглого столу стало підписання представниками різних релігійних, громадських організацій та національних діаспор спільної резолюції про відновлення історичної справедливості та важливість повернення кримським татарам мечеті, яка знаходиться у. Дніпрі по вул. Херсонській, 3, і є історичною спадщиною ще з 1911.

«Засуджуючи людиноненависницькі злочини – сказано у резолюції, – ми взиваємо до всього людства: слід піклуватися про рух в майбутнє, не забуваючи про співчуття і прощення, великодушність і милосердя, пам'ятати важкі уроки історії, вчитися на трагедіях минулого. Тільки так ми зможемо допомогти в ці складні часи Україні та змінити її на краще».