Міжнародний молодіжний семінар «Drzewo Oliwne 2019»

Протягом 02–04 серпня у Варшаві (Республіка Польща) проходив Міжнародний молодіжний семінар «Протистояння антисемітизму», організований за підтримки спільноти «Drzewo Oliwne» та Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума». Учасниками цьогорічного семінару стала молодь з Польщі, України та Білорусі.

Навчальна програма складалася із занять, що розкривали зміст та особливості поняття антисемітизму, а також проблеми його запобігання. Відкрив семінар провідний спеціаліст відділу військово-патріотичного виховання Генерального штабу ЗС України Василь Павлов (Україна) лекцією про євреїв у мілітарній історії. Під час заняття було розкрито особливості формування єврейської військової історії від давніх часів до сьогодення. Продовжив лекційну частину семінару д-р Емануель Махницький (Польща) з темою «Теорія змов та розвиток антисемітизму». Інтерактивне заняття провела Моніка Каялідіс (Польща), яка окреслила основні проблеми меморизації єврейських цвинтарів та порядок їх збереження, як один із основоположних принципів єврейської культурної спадщини. Презентація «Шанс на опір під час Голокосту» керівника наукового відділу Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» д-ра Дениса Шаталова викликала активну дискусію довкола проблеми визначення самими учасниками Голокосту як геноциду єврейського народу під час Другої світової війни, а також можливості для опору. Завершила навчальну програму розмова про польсько-ізраїльську дружбу двох шкіл.

Не менш цікавою була й екскурсійна частина програми. Учасники польської групи пройшлися теритоторією, де під час Другої світової війни знаходилося Варшавське гетто, а українська група відвідала музей історії польських євреїв «Полін». Наступного дня учасники семінару провели перформанс у парку «Лазенки» і мали екскурсію Старим Містом.

Враженнями, а також пропозиціями на наступний семінар поділилися учасники під час завершення заходу, модераторами якого виступили Тімотеуш і Ріта Рабінек.