Відкритий учнівсько-студентський форум

10 грудня у м. Артемівськ Донецької області відбувся Відкритий учнівсько-студентський форум «Документ, який пережив століття. Історія, право, сучасність» (до 800-річчя прийняття Хартії вольностей). Організаторами Форуму виступили органи місцевого самоврядування (Артемівська міська рада), Українська інженерно-педагогічна академія і Артемівський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 11 – багатопрофільний ліцей». До участі у Форумі були запрошені наукові співробітники Інституту "Ткума" та Музею Голокосту Єгор Врадій та Валентин Рибалка.

Метою Форуму було привернення уваги учнів та студентів до проблем становлення та зміцнення прав і свобод людини, їх дотримання і захисту, формування правосвідомості молоді, громадянських якостей особистості, підвищення правової культури молоді. Форум мав сприяти справі розвитку активної громадянської позиції учнів і студентів, засвоєнню ними універсальних гуманістичних цінностей, ідеалів демократії, культури миру, толерантності, залученню талановитої молоді до співробітництва з органами влади та позаурядовими інституціями.

Учасниками роботи Відкритого учнівсько-студентського форуму стали понад 50 учнів і студентів різних регіонів України – Артемівська, Києва, Тернополя, Соледара, Рубіжного, Сєвєродонецька та Дніпропетровська.

Наукові співробітники Музею «Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні» і Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» Єгор Врадій та Валентин Рибалка представили учасникам Форуму результати роботи цих інституцій у галузі історичної та правової освіти молоді. Виступаючи на відкритті заходу, Валентин Рибалка підкреслив важливість проведення Форуму саме у Артемівську, який є своєрідним форпостом української держави на Сході нашої Батьківщини. Саме тут питання прав людини, поваги до думки інших людей, питання етнічної та релігійної толерантності, виховання політичної та правової культури набувають особливої гостроти. Щоденні людські драми, кровопролиття, яке не вщухає за кілька десятків кілометрів від місця проведення Форуму, стали реальністю передусім внаслідок нехтування засадничими правами людини та відсутності поваги до універсальних людських цінностей.

Єгор Врадій у своїй презентації «Право на пам'ять – щоб не допустити повторення Голокосту» акцентував увагу на природі людського права, яке з філософської точки зору є можливістю людини обирати різні варіанти власної поведінки. Досвід минулого дає безліч прикладів, коли нехтування правами окремих груп за політичними, расовими, етнічними та релігійними мотивами призводило до катастрофічних наслідків. Презентуючи результати роботи Музею Голокосту та Інституту «Ткума» у напрямку виховання толерантності та її усвідомленого прийняття, Єгор Врадій представив учасникам Форуму різноманітні форми роботи науково-просвітніх інституцій. Особливу увагу присутніх викликав ХІІІ Міжнародний конкурс творчих робіт школярів, студентів та вчителів «Уроки війни та голокосту – уроки толерантності», фінал якого відбудеться у вересні 2016 р. у Києві.

Сподіваємось, що участь у Міжнародному конкурсі творчих робіт, організованому Інститутом «Ткума» стане не тільки етапом особистісного зростання для учасників Відкритого учнівсько-студентського форуму, але і спрятиме розвитку толерантності та правосвідомості українського суспільства.