Міжнародний молодіжний семінар

Протягом 24-28 січня у Дніпропетровську проходив Міжнародний молодіжний семінар, присвячений Міжнародному дню пам’яті жертв Голокосту. Організаторами заходу стали Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», фундація «Drzewo Oliwne». Проведення семінару стало можливим завдяки сприянню та фінансовій підтримці Конференція з матеріальних вимог євреїв до Німеччини «Claims Conference», Американського єврейського розподільчого комітету «Джойнт».

Учасниками семінару стали студенти та школярі з України, Польщі, Молдови. Робота освітнього заходу розпочалася з вітальних слів директора Інституту «Ткума» та Музею Голокосту д-ра Ігоря Щупака. Виступаючи на відкритті семінару він зазначив, що хоча Голокост – не єдиний геноцид ХХ ст., і багато народів піддавалися цілеспрямованому знищенню або депортаціям, саме осмислення Голокосту є перепусткою в сучасне європейське співтовариство.

Для учасників семінару була організована різноманітна програма заходів, яка включала у себе психологічні тренінги, майстер-класи, лекції науковців. Особливу увагу було приділено питанням сім'ї, історичної пам'яті та її фіксації. У реалізації навчальної частини програми семінару взяли участь провідні вчені та громадські діячі з України, Польщі, Ізраїлю, зокрема, координатор общинних програм «Джойнт», науковий радник Інституту «Ткума» д-р Арон Вайс; доцент кафедри педагогіки, психології і колекційної освіти Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти д-р Анжела Гельбак; директор Східно-Європейського інституту розвитку д-р Мрідула Гош; доцент кафедри історії України ДНУ ім.О. Гончара д-р Олег Репан; директор Інституту «Ткума» та Музею Голокосту д-р Ігор Щупак та ін. Зазначимо, що жодна з лекцій не закінчувалася у стінах лекційної зали: учасники продовжували спілкування з лекторами у неформальній обстановці.

Окрім лекцій, для учасників семінару були організовані практичні заняття. Наукові співробітники Інституту «Ткума» Дільфуза Глущенко та Тетяна Селютіна провели заняття по роботі з фондами Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні». Молодь отримала можливість побачити архівні матеріали, які зберігаються у фондах Музею та створити власні міні-експозиції, присвячені історії Другої світової війни і Голокосту та долі окремих особистостей під час тих трагічних подій. Під час заняття д-ра Єгора Врадія на тему «Моя родина у роки Другої світової війни» кожен учасник мав змогу зробити презентацію та розповісти про життя своїх родичів під час війни.

Насиченою була й екскурсійна програма. Окрім екскурсії Музеєм «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» учасники Міжнародного молодіжного семінару відправилися на екскурсію Дніпропетровськом, яку провів науковий співробітник Інституту "Ткума" Валентин Рибалка. Під час екскурсії була проведена Церемонія вшанування пам'яті жертв Голокосту біля пам'ятника євреям, розстріляним під час нацистської окупації нашого міста. Також відбулась екскурсія до Центру народного мистецтва «Петриківка» та етнографічної садиби «Миколин хутір».